DWIE GRUPY

14.05.2022

Tedy jeden z zawieszonych złoczyńców urągał mu, mówiąc: Czy nie Ty jesteś Chrystusem? Ratuj siebie i nas. Drugi natomiast, odezwawszy się, zgromił tamtego tymi słowy: Czy ty się Boga nie boisz, choć taki sam wyrok ciąży na tobie? Na nas co prawda sprawiedliwie, gdyż słuszną ponosimy karę za to, co uczyniliśmy, Ten zaś nic złego nie uczynił. I rzekł: Jezu, wspomnij na mnie, gdy wejdziesz do Królestwa swego. I rzekł mu: Zaprawdę, powiadam ci, dziś będziesz ze mną w raju. - Ewangelia św. Łukasza 23: 39-43

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, że na końcu cała ludzkość  zostanie podzielona na dwie grupy? Jakie to grupy? Cóż, nie będą to socjaliści i kapitaliści. Nie będą to konserwatyści i liberałowie. Jeśli jesteś z Warszawy, to nie będą to również kibice Legii i Polonii. Na końcu cała ludzkość zostanie podzielona na dwie grupy. Te grupy w kółko i na okrągło opisywane są przez Jezusa. W jednej z przypowieści mówi On o owcach i kozłach, dwóch różnych grupach reprezentujących całą ludzkość. W „Kazaniu na górze” opisuje niewielką grupę ludzi, którzy wybiorą wąską drogę i większą grupę, która pójdzie szeroką drogą.

Gdy Jezus został ukrzyżowany, umarł na krzyżu pomiędzy dwoma złoczyńcami. Pierwszy z tych ludzi chciał użyć Boga, mówiąc „Hej, jeżeli naprawdę jesteś Mesjaszem, to ocal siebie i nas. Wyciągnij nas z tego bagna!” Drugi łotr również mógłby drwić z Jezusa, ale obserwował Jego konanie i zaczął zmieniać swoje nastawienie, kiedy usłyszał jak Jezus mówi „Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią.” Nie widział w Jezusie żalu za to, że został niesłusznie ukrzyżowany, jedynie wybaczenie. Uzmysłowił sobie, że nie ma do czynienia ze zwykłym człowiekiem, a ten człowiek był dobry i nie był niczemu winien. Złoczyńca zaczynał wierzyć, że to Mesjasz, Syn samego Boga. Błagał Jezusa o miłosierdzie, chociaż wiedział, że na nie nie zasługuje. Pomimo tego Jezus obiecał mu raj.

Jeden człowiek szydził z Jezusa, drugi człowiek przemienił swój umysł i zaczął wierzyć. Jeden z ludzi trafił do piekła, drugi do nieba. Dwóch ludzi, dwie grupy reprezentujące całą ludzkość.