PRAWDZIWA WIARA PRZECIWKO LEGALIZMOWI

6.05.2014

"Ty zaś czemu osądzasz swego brata? Albo i ty, czemu pogardzasz swoim bratem?  Wszak wszyscy staniemy przed sądem Bożym.
" - Rzymian 14:10

W marcu 2002, wiadomości BBC opowiedziały o oburzającym zdarzeniu w Arabii Saudyjskiej. Saudyjska religijna policja przeszkodziła straży pożarnej w uratowaniu 15 z 800 dziewczyn uwięzionych wewnątrz ich płonącej szkoły. Jaki był powód zablokowania ratunku? Ponieważ pozostałe 15 dziewczyn nie nosiło poprawnego islamskiego stroju. Religijna policja ostrzegła ratowników, że „to byłoby grzeszne zbliżać się do nich.” Piętnaście dziewczyn umarło, ponieważ nie nosiły one chustek na głowie i czarnych szat wymaganych przez ścisłą interpretację królestwa Islamu.

Taki skrajny przykład odpowiednio ukazuje legalistyczny sposób myślenia. Oto, co się może zdarzyć, kiedy reguły wytworzone przez człowieka są przedłożone przed prawami Boga. Niestety taki sposób myślenia nie jest ograniczony tylko do Islamu. Legalizm istnieje w każdej religii, włączając judaizm, buddyzm, hinduizm i z całą pewnością chrześcijaństwo. Legalizm składa się z reguł stworzonych przez ludzi uznających siebie za lepszych od innych, którzy obwiniają i gnębią normalne życie. Ponieważ legaliści umieszczają swoje zasady ponad Boże prawo, legalizm prowadzi ostatecznie do niewolnictwa.

Jezus walczył z legalizmem w trakcie całej swojej misji. Prawdziwa wiara w Chrystusa prowadzi do wolności w podążaniu i poznawaniu Boga. Wolności od niewoli legalizmu i grzechu. Legalizm prowadzi do duchowej śmierci, podczas gdy prawdziwa wiara w Chrystusa wyraża się w spełnionym życiu w Nim.