PRAWO DO ŚMIERCI

14.04.2012

Jedną z największych obaw starszych ludzi jest troska o to co się z nimi stanie kiedy już nie będą w stanie troszczyć się o samych siebie.

Dlaczego ten temat wzbudza tak wiele zainteresowania? Ponieważ ludzie starsi, a szczególnie ci, którzy zmagają z różnymi uciążliwymi dolegliwościami, wiedzą dobrze, że ich istnienie jest zagrożone przez dzisiejszą kulturę śmierci. Oni słyszą coraz częściej wyrażaną opinię, że jakość życia niektórych starszych ludzi jest tak niska, że tak naprawdę nie można tego nazwać już życiem; taka jest logika współczesnego ruchu „Prawa śmierci” w USA.

Z wzrastającym kosztem technologii medycznej, coraz częściej dzieci będą podejmować te decyzje nie z punktu widzenia ochrony życia ludzkiego, ale z perspektywy ekonomicznej. W jakim punkcie prawo by umrzeć może stać się obowiązkiem by umrzeć?

Kiedy nasi rodzice są już niezdolni by troszczyć się o siebie samych powinniśmy zadbać o nich z należytą starannością i szacunkiem. Odwrócenie się do nich plecami wtedy kiedy nas najbardziej potrzebują nigdy nie jest wyrazem szacunku. Powinniśmy zawsze pamiętać o szóstym przykazaniu. Skupmy się na szanowaniu naszych rodziców do końca, ufając, że nadejdzie on w czasie wyznaczonym przez Boga.