Myśl dnia

“Bo jeśli odpuścicie ludziom ich przewinienia, odpuści i wam Ojciec wasz Niebieski.”Mateusza 6:14

PRZEBACZYĆ CZY NIE PRZEBACZYĆ?

Wiosną 1981 roku miały miejsce dwa zamachy. Zarówno Ronald Reagan jak i Papież Jan Paweł II zostali postrzeleni i ciężko ranni w wyniku próby zamachu na ich życie. Pomimo walki o życie, wydaje się, że w obu przypadkach bardzo istotnym było to, aby przebaczyć tym, którzy próbowali ich zabić.

Ronald Reagan powiedział: “Zrozumiałem, że nie mogę prosić o Bożą pomoc, kiedy w tym samym czasie czuję nienawiść do młodego człowieka, który do mnie strzelił. Czy tak się nie zachowuje zbłąkana owieczka? Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi jednakowo ukochanymi przez Niego. Zacząłem modlić się o jego duszę po to by znalazł swoją drogę powrotną do owczarni.” Pamiętamy również zdumiewające obrazy Papieża Jana Pawła II szukającego człowieka, który próbował go zabić, aby potem w jego celi więziennej – twarzą w twarz – móc mu wybaczyć.

Szczerze mówiąc nie są to standardowe zachowania po tym jak ktoś próbuje cię zabić! Gdzie ci niezwykli ludzie nauczyli się takiej postawy? Ta zdolność i motywacja do przebaczenia w obliczu takich okoliczności może pochodzić tylko z jednego źródła – od Tego, który powiedział „Ojcze wybacz im, ponieważ nie wiedzą, co czynią.”

Jeśli Jezus mógł zaopatrzyć tych wielkich przywódców zdolnością przebaczenia własnym oprawcom, to czy nie uważasz, że również i dzisiaj może dać Ci siły, aby wybaczyć komuś, kto wobec Ciebie zawinił?

Druk