CO ZROBIĆ Z PYTANIAMI DOTYCZĄCYMI WIARY

12.02.2024

„PANIE, jak długo ma to trwać? Wzywam pomocy, a Ty nie wysłuchujesz! Wołam do Ciebie: Gwałt! A Ty nie śpieszysz z wybawieniem. Dlaczego pokazujesz mi nieprawość i każesz patrzeć na krzywdę? Dlaczego widzę ucisk i gwałt, toczące się spory i kłótnie? Dlatego milknie Prawo, wciąż tłumiony jest słuszny sąd, że bezbożny osacza sprawiedliwego — i słuszność w sądzie bywa wypaczana”.

Habakuka 1:2-4

Jak kochający Bóg mógł pozwolić na tyle zła i cierpienia na świecie?

Jest wiele pytań, które mogą zachwiać naszą wiarą. Dla wielu same te pytania są powodem, dla którego niektórzy całkowicie odchodzą od Boga.

Co zatem zrobić z tymi odwiecznymi pytaniami?

Cóż, może cię zaskoczyć informacja, że prorok Habakuk ze Starego Testamentu przez cały okres zmagał się z podobnymi pytaniami.

Widzicie, Habakuk miał dość wszelkiego zła i zepsucia zachodzącego wśród ludu Bożego .

Jeśli ktoś powinien był wiedzieć lepiej, to powinien to być naród wybrany przez Boga. To był ten sam naród, który był świadkiem na własne oczy, cudu za cudem, gdy Bóg wyprowadzał ich z niewoli egipskiej i ostatecznie do ziemi obiecanej.

A jednak był tu Habakuk, krzyczący z frustracji faktem, że sprawy tak bardzo zeszły z kursu. Dlaczego Bóg pozwoliłby na całą tę niemoralność i grzech? Czy Bóg nie zwracał na to uwagi ? Dlaczego On nic nie zrobił ? Dlaczego mu nie odpowiedział ?

Czy możesz się odnieść?

W Habakuka 1:5 Bóg odpowiada.

Widzicie, Bóg zwracał na to uwagę. W rzeczywistości Bóg miał wkrótce zapoczątkować wydarzenia, które zapiszą się w historii, gdy najpotężniejszy naród tamtych czasów ostatecznie podbije naród Judy.

Mam nadzieję, że teraz zobaczycie coś na temat Habakuka:

Był człowiekiem MODLITWY. Oznaczało to, że modlił się regularnie i uczciwie.

Przedstawił swoje wątpliwości Bóg . W rozmowie z Bogiem absolutnie nic nie było zabronione – włączając w to jego wielkie pytania dotyczące Bożej dobroci i zła ludzkości.

My także możemy się uczyć na przykładzie Habakuka, jak sobie radzić z tymi ważnymi, życiowymi pytaniami.

Jak?

Przynosząc je do Boga: pytania, lęki, wątpliwości, frustracje… wszystko. Bądź szczery. Ponieważ kiedy kierujemy te wątpliwości i pytania do Boga, dajemy Mu szansę, aby pomógł nam je pokonać, zamiast pozwalać, aby nasze wątpliwości odpychały nas od Boga.

W końcu wiara opiera się na relacji z Bogiem.

Jak możemy uzyskać odpowiedzi, jeśli nie udamy się najpierw do Boga?

Jakie pytania powinieneś zadać Bogu?

Napisane przez Bryanta Wrighta, założyciela RFTH

CHCESZ ZNAĆ PYTANIA ZADAWANE PRZEZ BÓGA?

Przeczytaj „Trzy pytania, które Bóg wciąż zadaje” Michaela Kelleya