CZY PIENIĄDZE MOGĄ KUPIĆ SZCZĘŚCIE

11.09.2014

"Jeśliby jednak był u ciebie jakiś ubogi spośród twoich braci w jednej z twoich bram, w twojej ziemi, którą Pan, twój Bóg, ci daje, to nie zamkniesz swego serca i nie zaciśniesz swojej ręki przed twoim ubogim bratem." - Powtórzonego Prawa 15:7

Ostatnio w jednej z gazet można było przeczytać, że ekipa badawcza z Harvardu ze Szkoły Handlowej dowiodła, iż wydawanie około pięciu dolarów dziennie na kogoś innego znacząco może podwyższyć twoje własne osobiste szczęście. Psycholog prowadzący badania studentów powiedział: “chcieliśmy przetestować teorię: jak ludzie wydają swoje pieniądze jest równie ważne ile ich zarabiają.” Grupa badanych osób miała sporządzić listy dochodów, jak również szczegółowo przedstawić wydatki, szczególnie darowizny i fundusze przeznaczone na prezenty dla innych. Następnie oceniali swój poziom szczęścia i wyszło – im więcej wydajesz na innych tym jesteś szczęśliwszy.

Nie wiadomo ile kosztowało to badanie, ale zapewne można by było nie wydać na to ani jednego grosza. W Słowie Bożym, w Dziejach Apostolskich 20:35 można przeczytać: „Bardziej błogosławioną rzeczą jest dawać aniżeli brać.” Dzielenie się z innymi to sposób na szczęśliwsze i bardziej spełnione życie.