Serce

9.06.2021

"Człowiek widzi to, co dostępne dla oczu, a Pan widzi serce." - Pierwsza Ksiega Samuela 16:7

Serce złamane przed Panem jest pierwszym krokiem do bliskości Boga. W użyciu potocznym słowo 'serce’ bywa często kojarzone ze sferą uczuciową człowieka. W takim ujęciu’ serce złamane’ to serce zdradzone, porzucone, cierpiące z powodu niespełnionej miłości.

Kiedy jednak psalmista mówi o „sercu złamanym przed Panem” ma na myśli coś innego. W biblijnym znaczeniu serce odnosi się nie tylko do sfery uczuciowej człowieka, ale wyraża to miejsce, w którym człowiek spotyka Boga. Zastanów się przez chwilę nad Bożym spojrzeniem na Twoje życie: „Człowiek widzi to, co dostępne dla oczu, a Pan widzi serce” (Pierwsza Księga Samuela 16:7). To właśnie w sferze serca rodzi się wiara, nadzieja i miłość.

Tak łatwo o tym zapomnieć w codziennym zabieganiu. Tak łatwo jest pozwolić ,aby serce było „zajęte” wieloma innymi tzw. pilnymi sprawami, jednocześnie zaniedbując bliskość relacji z Bogiem.

W budowaniu bliskiej więzi z Bogiem nie chodzi więc o to, co mogę dla Niego zrobić, aby się Jemu przypodobać, ale o skruszone, złamane serce, które szuka osobistej więzi ze swym Stwórcą.