Myśl dnia

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. – Ewangelia św. Mateusza 5:7

Tajemnica Miłosierdzia

Prawo dżungli i ewolucja doboru naturalnego. Od kampanii marketingowych, rywalizacji sportowych drużyn po wyścig szczurów i wspinaczkę po korporacyjnej drabinie – siła jest wysoko ceniona. Miłosierdzie z drugiej strony, no cóż, często wydaje się nie spełniać pewnych standardów. W społeczeństwie coraz bardziej kładącym nacisk na siłę, miłosierdzie stałosię wręcz nieznaną cnotą i abstrakcyjną ideą. Czym więc jest miłosierdzie?

Miłosierdzie to pomaganie innym, tym, którzy są w potrzebie. Chodzi o wyjście do kogoś z czymś, na co ta osoba nie zasłużyła sama.

Bądźmy szczerzy, większość z nas uważa, że ludzie wymagający pomocy są w tej sytuacji nie bez powodu, prawda? Życie na zasiłku nie pasuje do kultury sukcesu, wyznającej tzw. „amerykański sen” i obiecującej spełnienie marzeń o ile tylko będziemy pracować wystarczająco ciężko. Nawet stojąc na przegranej pozycji możesz przezwyciężyć nierówne szanse i skończyć na samym szczycie.

Jako kultura nie bardzo wiemy co mamy zrobić z miłosierdziem. Właśnie dlatego gdy pojawił się Jezus oferując ten niezasłużony dar łaski i miłosierdzia była to iście rewolucyjna idea.

Jesli naprawdę dostrzegamy naszą winę, naszą słabość, widzimy też, ze nie umiemy stanąć na wysokości zadania. Jesteśmy za słabi. Potrzebujemy czyjejś pomocy – potrzebujemy Zbawiciela. I to Zbawiciela, który zna wszystkie nasze uczynki i myśli, a mimo to nie daje nam tego, na co nimi zasługujemy. Zamiast tego biezrze to, na co zasłużyliśmy na siebie, a nam okazuje miłosierdzie.

Czy załugujemy na to miłosierdzie? Czy możemy na nie zasłużyć? Nie. To Boże miłosierdzie czyni nas godnymi tego daru i nadaje nam wartość, w efekcie czego zostajemy uwolnieni do życia w miłosierdziu ofiarowanym innym.

Więc jak mogę się stać miłosierny? Jeżeli naprawdę doświadczyłeś łaski i miłosierdzia przychodzącego przez Jezusa, one nie zostaną w tobie i będą wylewać się przez ciebie na zewnątrz. Dobrze opisuje to zdanie: „Ci, którym wiele wybaczono, potrafią wiele wybaczyć.”

Jesli czujesz się niegodnym, bezwartościowym czy odrzuconym, ta obietnica jest dla ciebie. Doświadczaj szczęścia płynącego z chodzenia w Bożej wielkiej miłości i miłosierdziu – bez skrępowania i ograniczeń.

Druk