DWA RODZAJE MĄDROŚCI

27.11.2020

Jeśli jednak gorzką zazdrość i kłótliwość macie w sercach swoich, to przynajmniej nie przechwalajcie się i nie kłamcie wbrew prawdzie. Nie jest to mądrość, która z góry zstępuje, lecz przyziemna, zmysłowa, demoniczna. Bo gdzie jest zazdrość i kłótliwość, tam niepokój i wszelki zły czyn. Ale mądrość, która jest z góry, jest przede wszystkim czysta, następnie miłująca pokój, łagodna, ustępliwa, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, nie stronnicza, nie obłudna.   List św. Jakuba 3:14-17

Pomyśl kiedy ostatni raz powiedziałeś coś z zazdrości czy egoistycznej ambicji. Zauważ, ze nie pytam CZY kiedykolwiek powiedziałeś coś z zazdrości czy egoizmu, ale KIEDY OSTATNI RAZ TO MIAŁO MIEJSCE. To część naszej upadłej natury w upadłym świecie. Czujemy się zlekceważeni i sfrustrowani, gdy inni dostają to, na co, jak uważamy, my zasługujemy. To ludzka mądrość. W trzecim rozdziale Listu św. Jakuba możemy przeczytać o dwóch typach mądrości:

  1. Jest mądrość ludzka, która jest „przyziemna, zmysłowa, demoniczna” oraz pełna „zazdrości i kłótliwości.”
  1. Jest mądrość Boża, “mądrość, która jest z góry, jest przede wszystkim czysta…”.

Oba te typy mądrości mają wielką moc. Mądrość ludzka prowadzi do chaosu i nikczemnego sposobu życia. Zniszczone relacje i bolesne upadki są zawsze spowodowane ludzką mądrością. Z Bożą mądrością jest odwrotnie, buduje ona innych i demonstruje miłosierdzie i łaskę. W wersetach, do których się odnosimy, możemy przeczytać, że mądrość Boża prowadzi do dobrych owoców. Wszyscy pragniemy mądrości i podążamy jedną lub drugą ścieżką w jej poszukiwaniu.

Oto pytanie do rozważenia: „Którą ścieżką mądrości podążasz?” Idziesz drogą mądrości ludzkiej czy Bożej? Odpowiedź na to niezmiernie ważne pytanie nie jest wcale trudna do odkrycia:

  • Czy wydajesz „dobry owoc”? Owocem Bożej mądrości jest czystość, pokój, łagodność, ustępliwość, pełnia miłosierdzia, brak stronniczości i wyzbycie się obłudy.
  • Czy wydajesz „zły owoc”? Ludzka mądrość prowadzi do zgorzknienia, zazdrości i egoizmu.

Opowiadanie się za Bożą mądrością staje się coraz bardziej działaniem kontrkulturalnym w naszym świecie pełnym egoistycznej ambicji. Bez wątpienia podążanie za mądrością Boga wymaga wiary. Na szczęście Jakub wskazuje na niektóre „dobre owoce”, które nadejdą, gdy ufamy i wierzymy, że Boża mądrość jest najlepszym wyborem: „A owoc sprawiedliwości bywa zasiewany w pokoju przez tych, którzy pokój czynią.” List św. Jakuba 3:18

Otaczający nas świat desperacko tęskni za pokojem. Boża mądrość zaprowadza pokój pośród zamętu, pokój tym, którzy go szukają. Podczas gdy wszystkich nas otacza kakofonia nienawiści, walki, wrogości i pogardy, proś Boga o Jego mądrość, wiarę i odwagę, by stać się przykładem Jego pokoju. Którą mądrość wybierzesz?