Lenistwo a pracoholizm – odnalezienie równowagi

8.11.2019

„Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego." - Księga Wyjścia 20:9

Każdy z nas chce odnosić sukcesy w pracy, ale zastanówmy się przez chwilę nad dwoma powszechnymi problemami związanymi z pracą.

Jednym z nich jest lenistwo. Żyjemy w społeczeństwie, które często do rangi ofiar podnosi ludzi nieodpowiedzialnych, tzn. tych, którzy nie chcą pracować. Obraża się w ten sposób tych, którzy naprawdę nie mogą znaleźć zatrudnienia, choć bardzo by chcieli. Słowo Boże nie pozostawia wątpliwości – lenistwo nie jest niczym dobrym. Bóg chce byśmy ciężko pracowali.
Innym problemem jest pracoholizm. Pracoholika można scharakteryzować na cztery sposoby:

  1. Zazwyczaj jest pierwszy w biurze i wychodzi z niego ostatni.
  2. Stara się zadowolić innych, ale nie potrafi powiedzieć „nie”.
  3. Zwykle mówi tylko o pracy.
  4. Ma poczucie winy, gdy ma wziąć dzień wolny.

Ani pracoholizm ani lenistwo nie są Bogu miłe. Aby zachować równowagę, należy pracować na tyle ciężko, by oddać tym chwałę Bogu, ale uwzględnić także czas na odpoczynek. Pamiętaj by przynajmniej zaz w tygodniu zrobić sobie wolne. Jest to jeden ze wspaniałych pomysłów Boga, który ma nam zapewnić szczęśliwe życie. Gdy odpoczniesz, poczujesz się odświeżony i gotowy do tego, by znowu w pracy dać z siebie wszystko.