Słuszny gniew

2.08.2022

Nie bądź w swym duchu porywczy do gniewu, bo gniew mieszka w piersi głupców. - Księga Kaznodziei Salomona 7:9

Wszyscy zmagamy się z gniewem; to naturalna część życia. Czy kiedykolwiek czułeś, że twój gniew jest usprawiedliwiony? Czy kiedykolwiek używałeś terminu „słuszny gniew”? Często sięgamy po ten zwrot, gdy ktoś skrzywdzi nas, potraktuje niesprawiedliwie. Mówimy wtedy „Mam pełne prawo być rozgniewanym.” A potem, by usprawiedliwić nasz wybuch gniewu, dodajemy „Przecież nawet Jezus okazał słuszny gniew, prawda?”

No cóż, rzeczywiście tak było. Warto jednak zauważyć co wywoływało Jego wybuchy słusznego gniewu. Pewnego razu Jezus wszedł do świątyni i odkrył, że jest ona wykorzystywana przez wielu do wyłudzania pieniędzy od najbiedniejszych. Był wściekły, bo nie szanowano tam Boga. Jezus wybuchał również gniewem widząc jak jedni ludzie wykorzystywali innych, poniżali ich lub okazywali im pogardę. Oburzał się również, gdy uczniowie nie pozwalali dzieciom na spotkanie z nim. To wszystko są opisy słusznego gniewu.

Warto zauważyć, że Jezus oburzał się tylko wtedy, gdy inni byli źle traktowani. Nigdy nie wybuchał gniewem kiedy to On sam został potraktowany niesprawiedliwie. Jak więc reagował, gdy stawał się celem ataków? Zobacz co zrobił Jezus będąc niesłusznie skazanym na śmierć, było to skrajną niesprawiedliwością. Powiedział „Ojcze, przebacz im.”

Bierz przykład z Jezusa jak radzić sobie z atakami na swoją osobę, a swój słuszny gniew pozostaw na sytuacje, gdy to inni będą lekceważeni i poniżani.