Myśl dnia

„Pan zwrócił się do (Gideona) i powiedział: „Idź w sile, którą posiadasz, i ocal Izraela spod władzy Midianu. Czy ja cię nie wysyłam? – Sędziów 6:14

BÓG WIDZI CZEGO MOJE OCZY NIE WIDZĄ

Czy kiedykolwiek czułeś się bezsilny? W dzisiejszej globalnej bitwie przeciwko wirusowi COVID-19 z pewnością łatwo jest poczuć się bezsilnym: obawy gospodarcze, opustoszałe zakłady pracy, utracone miejsca pracy, zablokowane miasta i narody, chorzy bliscy. To, co było normalne kilka tygodni temu, dziś wygląda drastycznie inaczej.

Jeśli ktokolwiek mógłby utożsamić się z poczuciem bezsilności i walki o to aby zaufać w trudnym czasie Bogu, to byłby nim Gedeon. W Księdze Sędziów w rozdziale szóstym spotykamy go podczas ciężkiego ucisku ze strony Midianitów. Przez siedem lat ich życie sprowadzało  się jedynie do ukrywania w górach i jaskiniach, walcząc o przetrwanie (Sędziów 6:4). To jest dopiero poczucie bezsilności.

Pewnego dnia Bóg posłał anioła do Gedeona: „Pan jest z tobą, potężny wojowniku!” W tym czasie młócił on pszenicę w prasie do wina, prawdopodobnie nie czuł się jak potężny wojownik. W rzeczywistości przypominał później Bogu, że pochodził z najsłabszego klanu i sam był najmłodszy w swojej rodzinie (Sędziów 6:15). Nie był w tym czasie „potężnym wojownikiem”.

Ponadto po siedmiu latach cierpienia Gedeon miał wiele pytań. „Wybacz mi, mój Panie”, odpowiedział, „ale jeśli Pan jest z nami, dlaczego to wszystko nam się przydarzyło? … Pan nas opuścił ”. Innymi słowy, Gedeon zadawał Bogu pytanie, które może i my chcielibyśmy teraz wypowiedzieć: Co się stało Boże? Gdzie jesteś w tym czasie?

Spójrz, jak Bóg odpowiada w wersecie 14: „Pan zwrócił się do niego i powiedział: „Idź w tej swojej mocy i wybaw Izraela spod władzy Midianu. Czyż cię nie posyłam?…Ja będę z tobą”(Sędziów 6:14,16a). Innymi słowy, Bóg każe Gedeonowi odejść – tak jak jest – i zaufać Mu, że będzie z nim. Choć niechętnie, Gedeon jest posłuszny temu nakazowi. Rzeczywiście, Bóg przychodzi w cudowny sposób! Gedeon stał się tym potężnym wojownikiem, którego Bóg w nim widział, i poprowadził armię do zwycięstwa nad Midianitami. (Cała ta historia została opisana w Księdze Sędziów 7.

Wszyscy przechodzimy sezon poczucia bezsilności i wzrastających obaw. Być może obecny kryzys związany z wirusem COVID-19 wystawia dziś na próbę twoją wiarę. Jeśli tak, niech historia Gedeona bedzie dla ciebie zachętą i pamiętaj:

  • Bóg jest potężniejszy od największego wyzwania z jakim się obecnie mierzysz.
  • Bóg widzi rzeczy (w nas i w okolicznościach życia), których my nie dostrzegamy.
  • Bóg uwielbia wykorzystywać pozornie beznadziejne sytuacje dla JEGO chwały.

Jak Bóg może wykorzystać ten czas w twoim życiu?

Druk