CO JEZUS WIEDZIAŁ JAKO DZIECKO?

9.02.2024

 

„Następnie, po spełnieniu wszelkich wymagań Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta Nazaret. Dziecko natomiast rosło, nabierało sił oraz mądrości, a Bóg otaczał je swoją łaskawą opieką. Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy”.

Łukasza 2:39-41

Dzieciństwo Jezusa jest owiane tajemnicą. Tylko trzy wersety w Biblii dają nam prawdziwy wgląd.

Są jednak pewne szczegóły, które mogą dać nam wgląd i okazję do refleksji.

Chociaż Jezus był zarówno w pełni Bogiem, jak i człowiekiem, rozwijałby się normalnie w dzieciństwie, tak jak każde inne dziecko.

Od niemowlęctwa do około drugiego roku życia Jezus karmił piersią swoją matkę; Byłby owinięty w pieluszki.

(Dla mnie ciekawe jest to, że nawet w XXI wieku matki nadal uznają wartość owinięcia dziecka w pieluszki – szczelnego otulania dziecka, aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa podobne do tego, czego doświadczały w łonie matki.)

Wtedy Jezus zacząłby mówić – jedno słowo – nie frazy i zdania, ale jedno słowo na raz, tak jak każde inne dziecko. Zacząłby chodzić, ale w trakcie tego procesu wielokrotnie upadł. A Józef i Maria kibicowaliby Mu, podnosząc go, gdy upadł. W końcu Jezus zaczął się czołgać. Skąd to wszystko wiemy?

Ponieważ Biblia mówi nam, że Jezus był w pełni człowiekiem, tak jak jest w pełni Bogiem.

Od drugiego do piątego roku życia zaczął nawiązywać przyjaźnie z innymi dziećmi. Większość dorosłych wie, że dzieci na tym etapie życia często miewają załamania lub „napady złości”. Czy Jezus miał takie załamania? Cóż, był chłopcem. Przeżywał dzieciństwo tak jak ty i ja. Co myślisz? Wyobrażam sobie, że to zrobił.

A potem są lata od szóstego do jedenastego. Wracając pamięcią do naszego dzieciństwa, zadajemy sobie pytanie: czy Jezus miał najlepszego przyjaciela? Czy był wysportowany? Jeśli tak, w jakie gry grał? Czy był ekstrawertykiem czy introwertykiem? Czy pasował do popularnego tłumu, czy też był trochę inny? Czy był skupionym dzieckiem, czy też często podróżował lub śnił na jawie? Jak to było być przyjacielem Jezusa w dzieciństwie?

Wiemy, że gdy Jezus dorastał, zaczął uczyć się rzemiosła swego ojca – ponieważ tym właśnie zajmowali się żydowscy chłopcy w I wieku. Dla Jezusa stał się rzemieślnikiem jak Jego ojciec, Józef.

Jest oczywiste, że Jezus był świadomy swojej ludzkiej natury – ale czy Jezus naprawdę wiedział, kim był jako dziecko?

Czy wiedział, że jest Synem Bożym w wieku sześciu, ośmiu i dziewięciu lat? Wiemy, że zrobił to o dwunastej.

Ale czy jako dziecko wiedział, że jest Synem Bożym? A jeśli tak, to skąd o tym wiedział?

Co Jezus wiedział jako dziecko?

Czy Bóg podzielił się z Nim tym słyszalnym głosem? Czy Maryja powiedziała Mu jako o Jego Matce?

Co On wiedział?

Kiedy On wiedział?

Jak to było, że musiał być posłuszny swojej mamie i tacie, gdy był ich Stwórcą?

Te pytania zaprzątają nam głowę.

Co jednak wiemy: Słowo Boże mówi nam: „A Jezus wzrastał w mądrości i wzroście, i w łasce u Boga i u ludzi”. (Łukasz 2:52) A kiedy poszedł z rodzicami na Paschę, muszę się zastanawiać – czy Jezus, widząc baranki składane w świątyni w ofierze w świątyni, zrozumiał, że to była zapowiedź Jego narodzin? Naprawdę nie wiemy. Wiemy jednak, że Jezus wiedział to w wieku 12 lat. Przyszedł bowiem, aby pełnić wolę swego Ojca – aby być naszym Zbawicielem.

Co za miłość. Cóż za bezinteresowność. Jakie poświęcenie.

Naprawdę napawa nas to podziwem.

Napisane przez Bryanta Wrighta, założyciela RFTH

KOP GŁĘBIEJ

Przeczytaj „ Kiedy Jezus wiedział, że jest Bogiem?” na GotQuestions.org