NIEWZRUSZONY NAWET W OBLICZU NIEPOKOJU

4.06.2023

„ PAN jest u mnie zawsze na pierwszym miejscu, Z Nim u mej prawicy nie zachwieję się.”. Psalm 16:8

Kilka lat temu hashtag #thisiswhatanxietyfeelslike stał się popularny. Tysiące ludzi na całym świecie przyłączyło się do rozmowy, z niepokojem dzieląc się szczegółami swoich bitew.

Gdybyś mógł dodać swój głos do dyskusji, co byś powiedział?

Czym jest dla ciebie niepokój?

Opis Maxa Lucado rezonuje ze mną: „Niepokój jest deszczem meteorów typu „co-jeśli”.

Co się stanie, jeśli moje zdrowie zacznie podupadać?

Co jeśli nie uda nam się uratować naszego małżeństwa?

Co jeśli nie mogę opłacić rachunków?

Co jeśli przyjaciele mnie odrzucą?

Trwają i trwają „co by było, gdyby”, padając niczym kosmiczna burza spadających gwiazd.

Te „burze” w naszych umysłach często powodują, że nasze ciała się trzęsą. Nasze głosy drżą. Nasze ręce drżą. Nasze serca zaczynają bić szybciej, a nawet możemy czuć się sparaliżowani paniką i strachem. Wszystko to i więcej może być oznaką tego, co określa się mianem „ataku paniki”.

Jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie siły niepokoju można znaleźć w Biblii.

W dzisiejszym wersecie król Dawid ujawnia jedyną rzecz, która skutecznie uspokoiła jego roztrzęsioną duszę: jego bliską, intymną więź z Panem .

Relacja Dawida z Panem była centralna w każdej dziedzinie jego życia i stanowiła integralną część jego tożsamości. Wcześniej w Psalmie oświadcza: „ oprócz Ciebie nie mam dobra”, słusznie uznając Pana za ostateczne źródło wszelkiego błogosławieństwa (16:2). Najwyraźniej Dawid cenił Dawcę bardziej niż Jego dary i doświadczał głębokiej, trwałej radości w Jego obecności (16:11).

Być może, gdyby Dawid mógł opisać, w jaki sposób jego związek z Bogiem pomógł mu radzić sobie z lękiem, powiedziałby:

„Zażyłość z Nim zmniejsza we mnie niepokój”.

Nie zrozumcie źle, zażyłość króla Dawida z Panem nie przeszkodziła mu od uczucia niepokoju, ale pomogło ograbić niepokój z jego mocy. Bliskie obcowanie z Bogiem było sposobem na pokonanie jego lęku, ukojenie jego zmartwionego ducha i powstrzymanie niepokoju.

Praktycznie rzecz biorąc, ilekroć Dawid odczuwał wkradający się niepokój, „ stale stawiał przed sobą Pana ”. Dawid dokonał celowego wyboru, aby często stawiać Pana na pierwszym planie swojego życia, pozostając z Nim w nieustannej komunii. Bez względu na swoją sytuację lub działalność, celowo skupiał się na Panu.

W rezultacie Dawid, człowiek według Bożego serca, odczuwał bliskość Boga po swojej „ prawicy” i pozostał niewzruszony w obliczu niepokoju.

W tym wieku niepokoju, w którym tak wiele powoduje, że moja dusza się trzęsie, potrzebuję co miał Dawid. Oznacza to, że muszę stawiać na pierwszym miejscu moją relację z Panem.

Naprawdę wierzę, że jednym z powodów, dla których niepokój jest tak powszechny, jest to, że ogólnie odwróciliśmy się od Boga i próbujemy żyć bez Niego. Jak trafnie zauważa CS Lewis :

„Bóg nie może dać nam pokoju poza sobą, ponieważ go nie ma”.

Dobrą wiadomością jest to, że intymność z Bogiem nie jest ściśle zarezerwowana dla postaci biblijnych, takich jak Dawid, jak gdyby był to ekskluzywny klub dla duchowej elity. Dzięki życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa „zmniejszająca niepokój” intymność z Bogiem jest dostępna dla nas wszystkich. (Przeczytaj pełne mocy proklamowanie Piotra w dniu Pięćdziesiątnicy (cytując Psalm 16) rozpoczynające się w Dziejach Apostolskich 2:25).

Więc co możemy zrobić?

Podobnie jak Dawid, możemy dążyć do życia w bliskiej społeczności z Bogiem, odnajdując głębokie poczucie pokoju w Jego obecności, które osłabia intensywność naszego niepokoju.

Kiedy „meteory” niepokoju zaczynają padać na nasze umysły, my również możemy „ stale stawiać przed sobą Pana ” i patrzeć, jak burza zaczyna słabnąć.

 

Napisane przez Jonathana Munsona, dyrektora wykonawczego RFTH

 

ZRZECZENIE SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI : Nie oferuję niezawodnej formuły, dzięki której nigdy więcej nie poczujesz niepokoju. Lęk jest złożonym problemem z różnymi przyczynami. Często nie ma prostego, szybkiego rozwiązania. W połączeniu z rozwijaniem bardziej intymnego chodzenia z Panem, powinniśmy również skorzystać z praktycznych środków, które pomogą nam radzić sobie z lękiem, takich jak ćwiczenia, techniki głębokiego oddychania, poradnictwo/terapia i, jeśli to konieczne, leki.