Prezenty dla Jezusa

18.12.2020

"Gdy weszli do domu, zobaczyli Dziecko z Jego Matką, Maryją. Upadli na kolana i oddali Mu hołd. Otworzyli swe szkatuły i ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę." - Ew. wg. św. Mateusza 2:11

Dawanie prezentów jest tradycją Świąt Bożego Narodzenia. Wiele osób uważa, że ta tradycja wzięła się od Świętego Mikołaja.

Można jednak powiedzieć, że już przy narodzinach Jezusa trzech mędrców ze Wschodu obdarowało ze swego skarbca nowo narodzonego Jezusa złotem, kadzidłem i mirrą.

Złoto jest drogim darem dla króla, co miało być symbolem wiary w to, że Jezus jest szcególnym Królem. Kadzidło jest darem dla kapłana, przypominającym nam o tym, że Jezus jest najwyższym Arcykapłanem, pośrednikiem pomiędzy człowiekiem a Bogiem. Mirra jest nietypowym darem dla dziecka. Były to specjalne olejki używane do namaszczania ciała zmarłych. Dlaczego mirra dla nowonarodzonego Jezusa? Był to prorocki dar. Jezus przyszedł na ten świat jako Zbawiciel, aby oddać swoje życie za nasze grzechy.

Król. Arcykapłan. Zbawiciel. Trzy dary, które objawiają nam prawdziwe znaczenie tego,kim jest Jezus i dlaczego świętujemy Boże Narodzenie.