WIARA W DZIAŁANIU

7.09.2020

Będziesz tedy miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej, i z całej siły swojej. A drugie jest to: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Innego przykazania, większego ponad te, nie masz. Mk 12:30-31

Kochanie Boga oznacza wiarę w działaniu. W jaki sposób możemy uzewnętrznić to w codziennym życiu?  Odpowiedź jest prosta: wiara w działaniu oznacza bycie posłusznym przykazaniom Boga. To mniej więcej pokrywa się z przytoczonym powyżej przykazaniu, by kochać Boga wszystkim tym co posiadamy, ale dzisiaj rozważymy inny fragment: “ będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego.”  Pewnie ktoś teraz sobie myśli: „No tak, no bo przecież nie znasz mojej rodziny, znajomych, sąsiadów itd.? Łatwo Ci mówić!”

Pochylmy się nad znaczeniem słowa “miłość”.  To nie ma nic wspólnego z uczuciami.  To nie ma nic wspólnego z emocjami.  To nie jest uczucie. To nawet nie chodzi o lubienie innej osoby.  To jest decyzja naszej wolnej woli. Możesz się zastanawiać: “Ale jak mogę kochać kogoś jeśli nawet go nie lubię?” Naprawdę jest to możliwe!  Możesz zachowywać się w sposób uczciwy. Okazuj szacunek. Dotrzymuj słowa.  Pokaż, że Ci zależy, że się troszczysz. To właśnie oznacza kochanie drugiego człowieka nawet jeśli nie darzysz go sympatią.

Ale to jeszcze nie jest wszystko.  Jako osoba wierząca powinieneś zatroszczyć się również o życie wieczne swoich bliźnich?  Ilu z nas zna na przykład swoich sąsiadów?  I nie chodzi tu o mówienie sobie „dzień dobry” na klatce schodowej, czy o pożyczanie cukru, kiedy nam zabraknie.  Kochanie swojego sąsiada jak siebie samego oznacza, że kochałeś ich dość by podzielić się z nimi Dobrą Nowiną o Jezusie Chrystusie.  To jest wiara w działaniu.  Czy kochasz bliźniego swego jak siebie samego?