Lenistwo a pracoholizm – odnalezienie równowagi

26.05.2012

„Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego.” - (Druga Księga Mojżeszowa) Exodus 20:9

Każdy z nas chce odnosić sukcesy w pracy, ale zastanówmy się przez chwilę nad dwoma powszechnymi problemami związanymi z pracą.

Jednym z tych problemów jest lenistwo. Żyjemy w społeczeństwie, które jakże często podnosi do rangi ofiar ludzi nieodpowiedzialnych, tzn. tych, którzy nie chcą pracować. Obraża się w ten sposób tych, którzy naprawdę nie są w stanie pracować. Słowo Pańskie nie pozostawia wątpliwości; lenistwo nie jest niczym dobrym. Bóg chce byśmy ciężko pracowali.

Innym problemem jest pracoholizm. Pracoholika można scharakteryzować na cztery sposoby:

1. Zazwyczaj jest pierwszy w biurze i wychodzi z niego ostatni.
2. Stara się zadowolić innych, ale nie potrafi powiedzieć „nie.”
3. Zwykle mówi tylko o pracy.
4. Ma poczucie winy, gdy ma wziąć dzień wolny.

Ani pracoholizm ani lenistwo nie są miłe Bogu. Aby zachować właściwą równowagę, należy pracować na tyle ciężko, by zadowolić Boga, ale z uwzględnieniem czasu na odpoczynek. Raz w tygodniu zróbcie sobie wolne. Jest to jeden ze wspaniałych pomysłów Boga zapewniający nam szczęśliwe życie. Gdy odpoczniemy, poczujemy się odświeżeni i gotowi do tego, by znów dać z siebie wszystko w pracy.